ترياک چيست؟ علائم و عوارض اعتياد به مصرف ترياک
يکي از مواد مخدر پر مصرف ترياک مي باشد که بسياري از افراد جامعه به سمت آن کشيده شده اند و زندگي شان را نابود کرده اند، متاسفانه باورهاي غلطي در مورد مصرف مواد مخدر به ويژه ترياک بيان شده است اما بايد توجه داشته باشيد که علائم خوشايند تنها براي زمان محدودي مي باشد و بعد گذشت زمان باعث وابستگي شديد و اعتياد فرد مي شود.
افرادي که به ترياک وابسته شده اند علائمي مانند بي خوابي، بي اشتهايي، افسردگي، تعرق زياد و غيره را تجربه مي کنند، در صورتي که در مورد ترياک آگاهي داشته باشيد و ماهيت صحيح آن را بشناسيد راحت تر مي توانيد تصميم در مورد ادامه مصرف يا ترک مواد مخدر بگيريد.
ترياک و مشخصات آن


يکي از پر مصرف ترين مواد مخدري که در ايران استفاده مي شود ترياک نام داد که از گياهي به نام خشخاش به دست آمده است، حدود ده درصد از ترياک را ماده مورفين تشکيل داده است که يک نوع مسکن قوي براي کاهش درد مي باشد و به همين دليل بسياري از افراد از آن استفاده مي کنند. اگر از ترياک به صورت طولاني مدت استفاده شود باعث وابستگي و اعتياد فرد مي شود و از ترياک مواد ديگري هم به دست مي آيد که مي توان به شيره، هروئين، کراک و غيره اشاره نمود.تاريخچه مصرف ترياک


ترياک يکي از قديمي ترين ماده مخدري مي باشد که از زمان هاي قديم توسط مردمان نقاط دنيا تا به امروزه مورد استفاده قرار مي گيرد، براي مثال از اين ماده حدود 500 سال قبل از ميلاد مسيح به عنوان داشتن مورفين که نوعي مسکن است مورد استفاده قرار مي گرفته است هم چنين به عنوان پادزهر در مناطقي مانند مصر مصرف مي شد و در طب سنتي بزرگاني مانند بقراط و ابوعلي سينا به عنوان داروي ضد درد و ضد اسهال آن را تجويز مي کرده اند.
بر اساس بررسي هاي انجام شده گياه خشخاش قدمت 2500 ساله در جهان دارد و در قرن 17 ميلادي ماده ترياک در ميان مردم چين رواج بسياري پيدا کرده بود و به همين دلي متخصصين آزمايش هايي را بر روي آن انجام دادند و به قابليت اعتياد آوري او دست يافتند، از آن زمان به بعد تجارت ترياک شکل ديگري را به خود گرفت.
در از آن به بعد ترياک به عنوان مواد مخدر شناخته شد و نقش دارويي نداشت و به مناطق مختلف دنيا از آسيا گرفته تا اروپا و آمريکا قاچاق مي شد، اگر چه تقريبا 5 قرن از کشف آثار و عوارض نامطلوب آن گذشته است اما بسياري از افراد تحت تاثير باور هاي قديمي و غلط هستند و همين عقايد باعث مي شود که آثار ناشي از اعتياد به ترياک را جدي نگيرند و انتظارات دارويي از اين ماده داشته باشند و به خاطر کمبود اطلاعات و از سر ناآگاهي به سمت مواد اعتياد آوري مانند ترياک کشيده مي شوند.


 


منبع:مرکز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-ترياک چيست؟ علائم و عوارض اعتياد به مصرف ترياک


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

سلامت پوست کلمپ متر | کلمپ متر چيست | قيمت کلمپ متر Valorant Live Bet Crystal Jason Dino هاريکا توليد کننده يخچال و يخچال فريزر هاريکا، اجاق گاز هاريکا Julian توليد مواد غذايي حسابداران خبره آذربايجان