محققان با استفاده از ترکيبي از هوش مصنوعي و تکنولوژي اسکن مغزي راهي براي از بين بردن ترس هاي خاص از مغز کشف کرده اند. تکنيک هاي آنها که در چاپ مقدماتي مجله رفتار نوع بشر منتشر شده است مي‌تواند منجر به روش درماني جديدي براي بيماران داراي اختلالاتي مانند اختلال استرس پس از وقوع سانحه (PTSD) و فوبيا شود.


از هر 14 نفر، 1 نفر دچار احتلالات مرتبط با ترس مي شود و فشار قابل توجهي را در جريان خدمات سلامت روان به بار مي آورد. در حال حاضر، رويکرد متداول اينست که اين بيماران تحت درمان هاي انزاجاري قرار بگيرند. در اين درمان ها بيمار با انچه مي ترسد روبرو مي شود به اميد انکه وي ياد بگيرد که که انچه از ان مي ترسد اسيب رسان و خطرناک نيست. اما، اين درمان ذاتاً ناخوشايند است و بسياري از افراد تمايلي به ادامه دادن آن ندارند. اکنون، تيمي نوروساينس از دانشگاه کمبريج، ژاپن و آمريکا روشي را به کار مي برند که در ان حافظه ترس از چيزي به صورت ناهوشيار از مغز پاک مي شود.


اين تيم روشي براي خواندن و شناسايي حافظه ترس، تکنيک جديدي را به نام “نوروفيدبک رمزگذاري شده” ايجاد کردند. در اين تکنيک از اسکن مغزي استفاده شد براي پايش فعاليت مغز و شناسايي الگوهاي پيچيد? فعل و انفعالات عصبي که تظاهرات مربوط به حافظه ترس را ايجاد مي کنند. در آزمايشي، حافظه ترس را در 17 فرد داوطلب سالم ايجاد کردند، از طريق اجراي شوک الکتريکي مختصر هنگام ديدن تصاوير رايانه اي. پس از شناسايي الگوها، محققان حافظه ترس را با پاداش دهي هنگام ديدن همان تصاوير جايگرين کردند.بيشتر بخوانيد


روشي براي انگشت نگاري مغز


دکتر بن سيمور عضو انجمن مهندسي دانشگاه کمبريج يکي از پديدآورندگان اين مطالعه است. وي به تشريح فرآيند آن پرداخت: “روشي که اطلاعات در مغز بازنمايي مي شوند بسيار پيچيده است اما امروزه؛ با استفاده از روش هاي بازشناسي تصاوير هوش مصنوعي مي توانيم جنبه هايي از محتواي اطلاعات را شناسايي کنيم. زماني که ما حافظه ترس متوسط را در مغز تحريک کرديم، توانستيم روش صحيح و سريع خواندن آن را با استفاده از الگوريتم Al به وجود آوريم. چالش بعدي اين بود که روشي را براي کاهش يا حذف حافظه ترس بيابيم بدون هر گونه فراخواندن آگاهانه آن.”


وي هم چنين افزود:


“ما متوجه شديم که حتي زماني که بيماران در حال يک استراحت ساده بودند، امکان مشاهده زمان هاي محدودي وجود دارد که در آن الگوهاي فعاليت نوساني مغز که داراي ويژگي هايي جزئي از حافظه خاص ترس مي باشند وجود دارد؛ اگرچه داوطلبان نسبت به آن ناهوشيار بودند. از انجايي که مي توانستيم اين الگوها را به سرعت رمزگرداني کنيم، تصميم گرفتيم هر بار که به اين ويژگي هاي حافظه دست يافتيم به افراد داوطلب پاداشي حتي مقدار پول کمي اهدا کنيم.”


منبع:  مرکز مشاوره ستاره ايرانيان-بازسازي مجدد مغز براي مقابله با ترس


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

Wirelessnetworkcard برق و الکترونيک Mary Caryn روشنا منجي دوران است ... لوح....كلمه..قلم....كتاب Priya John Colleen لايت هوم Christine